M-X Producent akcesoriów dla gołębi

Historia Oddziału


 

HISTORIA I ZABYTKI GMINY NOWE BRZESKO
 
Przez prawie sześćset siedemdziesiąt lat (od 1149 do 1818 roku) 2/3 powierzchni obecnego terytorium gminy stanowiło własność brzeskiego klasztoru norbertańskiego w Starym Hebdowie. Obecny obszar gminy Nowe Brzesko w zasadzie ( w 2/3) pokrywa się z zasięgiem dwóch istniejących od wczesnego średniowiecza parafii rzymskokatolickich: staro- i nowobrzeskiej. Po 1772 roku definitywnie odeszły od tych parafii (i ziemi brzeskiej) położone na prawym brzegu Wisły wioski: Ispinia, Trawniki, Świniary i Grobla ze wzgórzem "Skałka", na którym znajdował się starożytny gród kasztelański - Brzesk.
 

NOWE BRZESKO

Od 1 stycznia 2011 ponownie miasto. Do 1 stycznia 2011r. wieś (osada) gminna leżąca  w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim 36 km na wschód od Krakowa (50°08′14″N 20°23′05″E ), dawniej miasto (1279-1870),  dawniej miasto (1279-1870), później osada (1870-1945, 1965-1974). Pierwsza źródłowa wzmianka o Brzesku (Nowym) pochodzi z 1212 - Bresk (Brzesk), kolejne: z 1238 - Brezk, 1243 - Bresesk i dotyczyła grodu kasztelańskiego - Brzesk. Nazwa pochodzi od stromego nadwiślańskiego brzegu. W następnych latach źródła wymieniają kolejne nazwy lokowanego już miasta: Novum Bresco - 1325, Bresko, Breszsko, Brzeszko, Nova Brzesco - 1415, Magna Brzesko - 1486, Nove Brzesco i Brzesko Major - 1490). Obecna nazwa (jako jedyna) funkcjonowała do połowy XVIII wieku wtedy to zaczęto używać alternatywnej, choć nieoficjalnej nazwy - Brzesko Słomiane. Z nazwą tą spotkać się można było jeszcze w okresie międzywojennym.
Podstawowe informacje statystyczne:
Nowe Brzesko liczy ok. 1750 mieszkańców (ok. 490 rodzin), w większości utrzymujących się z uprawy roli lub z dochodów uzyskanych z drobnych przedsiębiorstw usługowo-handlowych. W Nowym Brzesku mają siedzibę praktycznie wszystkie niezbędne urzędy i instytucje i placówki samorządowe: urząd gminny, dom kultury, posterunek policji, poczta, remiza strażacka, szkoła podstawowa, przedszkole, ośrodek zdrowia, lecznica zwierząt, apteki i wiele innych obiektów użyteczności publicznej, a także kilkadziesiąt zakładów rzemieślniczych, sklepów i różnorodnych firm. W miasteczku znajdują się dwa rynki: Stary i Nowy oraz 22 ulice.

 

POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW GOŁĘBI POCZTOWYCH

 


Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Nowym Brzesku założony został w roku 1999. Aktualnie Oddział Nowe Brzesko zrzesza blisko 80 hodowców z 7 gmin tj: Nowe Brzesko, Proszowice, Koszyce, Drwinia, Rzezawa, Szczurowa, Borzęcin. Hodowcy wkładają gołębie w dwóch punktach w Nowym Brzesku i w Koszycach, gdzie siedzibę ma Sekcja (również z wieloteltnimi tradycjami).

Funkcjonowanie całego Oddziału i rozwijanie zainteresowań hodowców możliwe jest dzięki  lokalnym władzom, które udzielają Nam cennego wsparcia i są obecne w "życiu" i funkcjonowaniu Naszej Organizacji.